آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

مصاحبه با نویسنده نوجوان فاطمه یوسف زاده

به نقل از خبرگزاری ایبنا:
نویسنده‌ی ۱۲ ساله: نویسندگی را از خاطره‌نویسی شروع کردم 
 
۹ شهریور ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۵۵
«فاطمه یوسف‌زاده» نویسنده‌ی ۱۲ ساله‌ای است که نخستین کتابش را در ۹ سالگی نوشت. این نویسنده‌ی نوجوان، قلمش را با خاطره‌نویسی روزانه تربیت کرده است.ایبنا نوجوان: «فاطمه یوسف‌زاده» متولد دی‌ماه ۱۳۷۷ است و امسال به کلاس اول راهنمایی می‌رود. او در یک خانواده‌ی فرهنگی به دنیا آمده است: پدرش «حبیب یوسف‌زاده» نویسنده و مترجم و سردبیر مجله‌ی «رشد نوجوان» است و مادرش  «لیلا جلیلی» هم ویراستار کتاب و مجله‌های نوجوانانه است.«کبوتر تنها»، نخستین کتاب فاطمه خانم است که آن را وقتی که ۹ ساله بود نوشته و امسال توسط انتشارات «سرو یاسین» منتشر شده است. موضوع این کتاب درباره‌ی دختری است که در حال نقاشی کردن است و شخصیت‌های نقاشی‌اش زنده می‌شوند و ماجراهای جالبی می‌آفرینند.فاطمه می‌گوید «کبوتر تنها» نخستین داستانش نیست و قبل از آن هم داستان‌های دیگری نوشته است:

ـ من کار نوشتن را از خاطره‌نویسی شروع کردم. تقریباً هر روز خاطره‌ها و اتفاقات را می‌نوشتم. بعد کم‌کم شروع کردم به نوشتن قصه‌هایی که در ذهنم بودند.

فاطمه پیش از آن‌که به مدرسه برود، به کلاس‌های پرورش خلاقیت و اندیشه می‌رفته و از همان‌جا هم نوشتن را شروع کرده است. او هنوز هم این کلاس‌ها را ادامه می‌دهد. از آن زمان تا کنون، «احمد‌رضا آذر»، معلم و استاد این نویسنده‌ی نوجوان است و البته ناشر کتاب «کبوتر تنها» نیز هست.

فاطمه دختر قدر‌شناسی است:

ـ موفقیتم در داستان‌نویسی را مدیون استادم آقای «آذر» هستم؛ چون خیلی به من کمک کردند.

اما چه شد که فاطمه به فکر چاپ کتاب‌ افتاد؟ از زبان خودش بشنویم:
ـ اوایل فقط می‌نوشتم و قصد چاپ کردن آن‌ها را نداشتم؛ اما همیشه نوشته‌ها و داستان‌هایم را به آقای آذر نشان می‌دادم و ایشان نظر می‌دادند. ایشان گفتند که داستان «کبوتر تنها» از همه بهتر است و پیشنهاد چاپ آن را دادند و چون خودشان ناشر هم هستند، آن را منتشر کردند.

گفت‌وگو که به این‌جا رسید، از فاطمه پرسیدیم چگونه یک داستان را می‌نویسی؟ و او گفت:
ـ موضوع کلی داستان که به ذهنم می‌رسد، شروع به نوشتن می‌کنم؛ اما درباره‌ی پایان داستان فکر می‌کنم تا بهترین پایان را برای آن انتخاب کنم.

«لیلا جلیلی» مادر فاطمه درباره‌ی علاقه‌ی او به مطالعه می‌گوید: «هر سال در نمایشگاه کتاب، برای مطالعه‌ی یک سال فاطمه، کتاب می‌خریم اما فقط چند هفته بعد از خریدن آن‌ها، فاطمه همه‌ی آن‌ها را می‌خواند!»

او‌ هم‌چنین می‌گوید: «وقتی ما به خواهر بزرگ‌تر فاطمه که به مدرسه و کلاس زبان می‌رفت، کمک می‌کردیم؛ فاطمه هم اشتیاق داشت که همه‌ چیز را یاد بگیرد. به همین دلیل قبل از این‌که به مدرسه برود، خواندن را کاملاً یاد گرفته بود.»

آن‌گونه که خانم جلیلی می‌گوید، فاطمه وقتی خواندن را فراگرفته است هر کتابی می‌خواند؛ از کتاب قصه و داستان گرفته تا شاهنامه و دیوان پروین اعتصامی.

خودش در این باره می‌گوید: «شاید به‌خاطر شغل پدرم که همیشه با کتاب سر‌و‌کار دارد، این‌قدر به کتاب علاقه داشته ‌باشم.»

دوست نوجوان و نویسنده‌ی ما به طنز‌های «فرهاد حسن‌زاده» و داستان‌ها و شعرهای «مصطفی رحماندوست» و آثار «جعفر ابراهیمی (شاهد)» علاقه‌ی خاصی دارد. گرچه خاطره‌انگیز‌ترین کتابی که خوانده و روی او تأثیر گذاشته، «آخرین گودال» اثر «لوییس ساکار» است.

البته او ظاهراً کمی هم ماجراجوست؛ چون آثار «آر.ال.استاین» نویسنده‌ی ژانر وحشت را دوست دارد.

فاطمه! کارهای پدرت را قبل از چاپ می‌خوانی؟
ـ بعضی‌ها را بله و بعضی را نه.

به نظرت کتاب‌هایی که از پدرت چاپ شده چطورند؟
ـ خوبند. من دوستشان دارم. مخصوصاً کتاب «هیندیشکا: مجموعه قصه‌ی کوتاه» را که پدر ترجمه کرده است.

در تابستان چه کردی؟
ـ کلاس‌های پرورش خلاقیت و اندیشه را ادامه دادم و گاهی هم با دوستانم نمایش اجرا کردیم. الان هم همراه با دوستم، «ویدا فغانی»، مشغول نوشتن یک نمایش‌نامه هستیم تا آن را اجرا کنیم.

ناگفته نماند که فاطمه نمایش‌نامه‌نویسی را خودش یاد گرفته و نمایش‌ «بیژن و منیژه» را خیلی دوست دارد.

او آنقدر کتاب دارد که آن‌ها را به دیگران امانت می‌دهد. البته به این شرط که در عرض یک هفته کتاب را صحیح و سالم برگردانند. در غیر این صورت جریمه‌ی نقدی می‌شوند!

نویسنده‌ی «کبوتر تنها» علاوه بر داستان‌نویسی، نقاشی و تصویرگری هم می‌کند و به قول خودش سبک خاص خودش را دارد. او قصد دارد در آینده تصویرگر شود.

«فاطمه یوسف‌زاده»، دو داستان دیگر هم نوشته است که احتمالاً توسط همین ناشر به چاپ خواهد رسید. نام یکی از داستان‌های او که حال و هوای طنز دارد «کنفرانس در جا‌کفشی» است.

ظاهراً چاره‌ای نداریم که صبر کنیم تا «کنفرانس جاکفشی» هم منتشر شود تا باز به سراغ فاطمه پوسف‌زاده برویم و برای گفت‌وگو با او تیتر بزنیم: دومین کتاب نویسنده‌ی نوجوان منتشر شد.

چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۰
مدیر