آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

مصاحبه با دبیر هفتمین نمایشگاه جمعی سرویاسین

 

 

مصاحبه با دبیر هفتمین نمایشگاه جمعی سرویاسین خانم زهره کشاورز

لیلا علی قلی زاده

عکسی از مصاحبه خانم زهره کشاورز دبیر اجرایی نمایشگاه

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

گزارشی از لیلا علی قلی زاده

هفتمین نمایشگاه گروه هنری هنرهای تجسمی بهمراه پرفورمنس با رویکرد هنر برای خودشناسی با موضوع چند غزل از حافظ در نگارخانه کمال الدین بهزاد برگزار می شود .

 به همین مناسبت گفت و گویی با زهره کشاورز دبیر برپایی این نمایشگاه انجام شده است

 • ·          اشاره کرده اید که هفتمین نمایشگاه گروه هنری سرویاسین ، آیا سرویاسین یک تشکل هنری است ؟

–   در حقیقت زمانیکه بحث آن در حدود هفت سال پیش توسط مدیر گروه ( احمدرضا آذر ) مطرح شد قرار بود

 یک تشکل هنری باشد امّا در واقع این اتفاق حاصل نشده است .

 • ·         چرا ؟

–   شاید اولین اعضا دقیقاً متوجه منظور طرح پیشنهاد دهنده نشدند :

 • ·          مگر منظور پیشنهاد دهنده  طرح چه بود ؟

 – ایشان رویکرد هنر برای خود شناسی را مطالعه کرده بودند و می گفتند رویکردی بومی است که هنرمندان قوی و با سابقه ی هنر تجسمی ایران « از مانی  نقاش گرفته  تا کمال الدین بهزاد» آنرا پی گرفته اند . هنری که مبتنی بر خیال تربیت شده است ؟

 • ·         « خیال تربیت » شده ؟

–      بله ؛ خیال تربیت شده ، در حقیقت  « خودشناسی » یا اصولاً هر شناختی برای« خود سازی »یا ساختن بهتر است ؛ اگر هنر امکانی باشد  تا فرد با عیوب و محاسن خودش آشنا شود ، این هنر بوده که آئینه وار او را  نقد و آسیب شناسی کرده ؛ اگر در درونم گوهر نابی داشته باشم و بشناسم اش آنرا حفظ کرده و پاک نگه  می دارم و اگر عیوبی دارم آنرا برطرف می کنم ، حالا خیال هم همینطور است اگر ، ما بدانیم که خیال  ، می تواند به هرجا سرک بکشد و حتی گرفتارمان کند آنرا در اختیار گرفته و آنرا تربیت می کنیم .

 • ·          شما فکر نمی کنید وارد وادی های نظری شده اید و از عمل کردن و کار هنری که شغل و حرفه شماست  دور شده اید ؟

–  یعنی باید کسانی که کار  تجسمی یا موسیقی یا نمایشی یا هنری انجام می دهند ، اندیشه نکنند ؟

 • ·          مگر آنها با کارشان اندیشه نمی کنند ؟

– من با شما موافقم ، هنرجویان هنرمند با کارشان اندیشه می کنند  . همانطور که بعضی از ما در هنگام حرف زدن فکر می کنیم ولی اگر کسی قبل و بعد و در هنگام  کار هنری به دنبال کسب معرفت نباشد ممکن است به هذیان گویی دچار شود و اثر هنری اش ناشی از توهم و هذیان شود .

 ولی اگر حرف و نقل زیاد شود دیگر مجال کار هنری پیش نمی آید

 • ·       خود  احمدرضا آذر ( مدیرگروه )  میگوید:گاهی در حسرت انجام کار هنری است ، او می گوید بیشتر فعالیتم حاشیه های معرفتی  و  اخلاقی شده است  و دلم هر بار برای بوم نقاشی، رنگ و طرح ، حسابی تنگ می شود .

–  خود شما هم که به این مسئله اشاره کردید .

 • ·       نگاه غالب در گروه سرویاسین حفظ شئون اخلاقی و معرفت شناسی است و  هنرهای تجسمی هم زبانی است که می تواند آنرا بیان کند ، همان گونه ، که زبان شعر حافظ یا سعدی یا عطار بیانگر  اخلاق و معرفت آنها است . آنها شعر نمی گویند برای آنکه شعر گفته باشند  .

–      اگر درست فهمیده باشم ، اکثر اعضائی که قرار بود تشکل هنری سرویاسین را داشته باشند ، بیشتر درگیر مبانی و تکنینک و جذابیت نقاشی بودند و« زبان »آنها را تحت الشعاع قرارداده بود .

 • ·      دقیقاً . به نظر میرسد بیان درونی  آنها در نقاشی هایشان کمتر براساس خودشناسی  می بود . شاید صرف زدن نمایشگاه یا فروش اثر  آنها اقناع می شدند .

–         همه آنها ؟

 • ·       نه. نه. ، شرایط اقتصادی ، اهمیت نگاه خانواده ها ، شرایط اجتماعی و … همه و همه مؤثر بودند . مثلاً بعضی از بهترین اعضاء به دنبال شغل های نان و آب دار رفته و عملاً از مباحث و کار هنر دور شدند . بعضی از اعضاء بسیار خوب و فعال بخاطر ادامه تحصیل در رشته های مرتبط یا غیر مرتبط در دانشگاه به نوعی نقاشی را کنار گذاردند ؛ بعضی ها با اولین نقد و نظر بدون آنکه تحلیلی داشته باشند گود را رها کردند و پاره ایی هم  همت شان کم بود . بعضی هم فکر می کردند در همان گام اول به کمال رسیده اند و رفتند .

–          پس نمایشگاه حاضر کار اعضاء سابق نیست؟

 • ·       از اعضاء سابق خود مدیر گروه ،مهدی تقی زاده ، مرشد محسن میرزا علی ( با اجرای پرفورمانس ) و حشمت اله رستمی حضور دارند . خود مهدی تقی زاده با آنکه عاشق نقاشی و مطالعات هنر برای خودشناسی است امّا ناچار است برای معیشت خود ساعات زیادی را به اشتغالی غیر از کار تجسمی و هنری بپردازد . بیشتر همُ غم مدیر گروه  کودکان و نوجوانان  ، خصوصاً کودکان و نوجوانانی است که والدین آنها نیز پیگیر روند رشد عملی و علمی و ذهنی آنها باشند . او معتقد است اکثراً افراد بزرگسال به نوعی شکل گرفته اند و یاد دادن تفکر انتقادی و کشف معایب و محاسن درونی شان سخت شده ، اولویت های آنها خیلی با ذوق هنری هماهنگ نیست ، بیشتر تحت تاثیر مصرف ، لذت و  خود محوری بدون اندیشه هستند . برای همین هنرجویان و فراگیران کودک را با داستان ها و گفت وگو ها و با نتیجه با تفکر انتقادی در کنار تفکر خلاقانه آشنا  می کند . برای همین در نمایشگاه حاضر ۴ هنرجوی جوان که موضوع  « هنر برای خودشناسی » را عمیقاً دنبال کرده و هرکدام تقریباً به سبک و سیاق خود در سنین نوجوانی آشنا شده اند را به عنوان هنرمندان نوجوان گروه معرفی کرده است همچنین در بخش دیگری نیز دو نقاش کودک را که با فرایند توسعه ی خلاقیت آشنا بوده اند را معرفی کرده ایم  .

–         گفتید هنرمندان  نوجوان رویکرد هنر برای خودشناسی را پسندیده اند . میشود بیشتر توضیح دهید .

 • ·          آنها  از دوران کودکی شاگرد احمدرضا آذر بوده اند . در سوابق یک نفر از آنها ۳ کتاب ارزنده در حوزه کودک و حتی رمان بزرگسال هست.

–         منظورتان فاطمه یوسف زاده است ؟

 • ·      بله ، فاطمه حتی تصویر گری کتاب آخرش را که با همکاری همکلاسی اش ویدا فغانی نوشته ، انجام داده است . کارهایش سرزنده و جذاب  است که مخاطب را به دلیل صداقت ، خلاقیت و کیفیت بصری اش دعوت به دیدن می کند ، سارا یوسف زاده خواهر او نیز جدیداً  در تصویر گری کتاب فعال شده و پیش تر هم مقالاتی با رویکرد اندیشه داشته است   و قلم او ناشی از سبک و سیاق خودش است و از خواهرش کاملاً متمایز است . عرفان نوروزی نیزکه در چندین کتاب کودک تصویر گری کرده شخصیتی به نام پوریا را برای کارتون ، انیمیشن و بازی طراحی کرده و  جستجو های درونی خودش را در این شخصیت یافته است .

–         جستجو های درونی ؟

 • ·      پاره ایی  از نقاشی های او حالتی اشراق گونه دارد ، او نیز تحت تأثیر داستانها و فیلم ها و کارتون ها بدنبال یک قهرمان بوده ، قهرمان او صرفاً قدرتمند و زورمند نیست که بدون وابستگی به نیرویی ماورایی همه چیز را در قدرت می گیرد.

–          بیشتر توضیح دهید .

 • ·         مثلاً قهرمان  او مثل مردعنکبوتی یا بتمن نیست ، قهرمان او مشورت می کند ، مؤمن است و به نیروی ماوراء ایمان دارد و همیشه پیروز میدان  نیست .

–         یعنی داستان دارد  ؟

 • ·         بله ، او خودش با کمک بعضی از همکلاسیهایش به این داستان پرداخته است و هربار  آنرا کم و زیاد می کند تا به نقطه ی ایده آلش برسد.

–         نفرچهارم کیست ؟

 • ·       زهرا فامنین نژاد ، او هم اکنون مسئولیت سرگروهی تعدادی از همکلاسی هایش را از جمله بچه هایی که گفتم را دریک مجله اینترنتی دارد . دست به قلم است وآرزو دارد روانشناس یا روانپزشک شود که در حوزه هنر درمانی کار  کند  چون به شدت عاشق فهم دیگران و نقاشی است .

–         سن افرادی که نام بردید چقدر است ؟

 • ·         عرفان نوروزی و فاطمه یوسف زاده ۱۴ سال ، زهرا و سارا یوسف زاده ۱۵و۱۶ سال دارند .

و دو هنرمند کودک نیز کمتر از ۱۰ سال دارند ، کیمیا ایمانی زاده و ریحانه خدایاری ، پیش تر کتاب  نقاش کوچولو ۱  و ۲ براساس شخصیت نقاش کوچولو و تجربیاتش ارائه شده است .

–          در صحبتهای شما فهمیدم در نمایشگاه پرفورمانس هم دارید .

 • ·      بله شاید به جرأت بتوانیم بگوئیم گروه هنری سرویاسین برای اولین بار پرده خوانی  و نقالی ،خصوصاً بر روی آثار نقاشی غیر قهوه خانه ایی ( و توأمان کارهای شبیه آثار قهوه خانه ایی ) را در یک نگارخانه و گالری به  شکل امروزیش رفیق و آشنا کرد و مورد استقبال هم قرار گرفت  .

–         چگونه ؟

 • ·       در دو نمایشگاه پنجم و ششم مرشد میرزا علی دو پرفورمانس با رویکرد هنر برای خود شناسی با استفاده از اشعار شیخ محمودشبستری از گلشن راز و چند غزل حافظ اجرا کرد. او ببیننده گان  را ابتدا به شنیدن سخنان مرتبط و سپس به دیدن آثار جلب کرد خیلی از مخاطبین اشاره کردند او گویی چشمان ما را باز ترکرد تا جلوه های بصری را بهتر ببینیم .

–         آیا نمایشگاه  امسال ویژگی خاصی دارد ؟

 • ·       البته. نمایشگاه های هرسال ما یک طرح و اندیشه ی نو را ارائه می کرد ه  است . امثال نمایشگاه در ایام محرم برپا می شود  و رویکرد هنر برای خودشناسی است. وآثار چهار هنرمند  احمدرضا آذر(نقاش) ، مرشد محسن میرزا علی (نقال و پرده خوان)، مهدی تقی زاده (نقاش) و  حشمت اله رستمی (خوشنویس) با چند غزل حافظ  که مستقیماً یا  غیرمستقیم به داستانهای عاشورایی مربوط است با رویکردی کاملاً نو و معنوی را به نمایش می گذارند همچنین آثاری از   علی حبیبی دولابی بصورت چیدمان و به روش کانسپچوال  آرت با همان رویکرد هنر برای خودشناسی به نمایش گذارده شد ه است. او نیز عضو جدید گروه است و از هنرجویان احمدرضا آذر با موضوع ( مجالی برای آه ) را به نمایش گذارده است.

–         موضوعات مذهبی است ؟

 • ·         نه موضوعات معنوی است یعنی جنبه های معرفتی و معنوی آن مطرح است.

–  تا آن موقع صبر می کنیم تا آثار گروه سرویاسین را مشاهده کنیم.

 • ·         انشاءاله.

 

 

سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۱
مدیر