آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

تداوم اهمیت و چگونگی توسعه کیفیت دیداری در کودکان ۴

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه ی موارد جلسه گذشته در تاریخ : ۳ /۴/ ۱۳۹۱

موضوع ( تداوم اهمیت و چگونگی توسعه کیفیت دیداری در کودکان )

۱-   در ابتدا به رابطه ی تنگاتنگ خوب شنیدن و خوب دیدن اشاره شد . هردوی آنها از پایه های تعقل در انسان هستند و اگر بر کیفیت شنیداری و دیداری کودک به صورت توأمان کار شود نتایج بهتری دستگیرمان خواهد شد و آینده ی بهتری از لحاظ موفقیت اجتماعی برای او رقم خواهیم زد .

۲-   وقتی کودک به نقاشی می پردازد لازم است تا فضا از حیث صدا متناسب با عملکرد او ساخته و فراهم شود. به طور مثال همزمانی نقاشی کودک یا تجربیات بصری اش در غالب دفاتر شطرنجی با روشن بودن تلویزیون یا وجود موسیقی هایی که از لحاظ زیر ساخت با عملکرد جستجو گرانه کودک سازگار نیست زیان بار است ؛ امّا اگر موسیقی های تکنوازی مانند رسیتال پیانو ، سه تار اساتید عبادی یا ذوالفنون ، تار اساتید هوشنگ ظریف ، جلیل شهناز ، ویلن ، استاد بدیعی ، نی استاد حسن کسایی ، موزارت ، بتهون یا بعضی از سولوها و تکنوازی های ترکیبی ارگ و ویولنسل  سباستیان باخ در هنگام نقاشی کودک گذارده شود مفید است .

۳-   قرآن ما را به نظر کردن و بصیرت کردن رهنمون کرده است و در ادامه یا قبل آن آیات اشاره کرده که در این نگرش و بصیرت برای اهل خرد دانشها و معانی نهفته است ، بر همین اساس اگر والدین به پدیده ها نظر کرده و کودک را به دیدن و نگریستن در آن سوق دهند به توسعه ی کیفیت بصری کودک کمک زیادی خواهند کرد و از آن رهگذر به رشد عقلانیت او نیز کمک خواهند کرد .

۴-    وقتی توجه کودک را به یک پدیده بصری جلب می کنیم او از این همراهی ، همکاری و جستجو گری مشترک هم لذت می برد و هم به پدیده های پیرامونش با عاطفه و دقت بیشتری نظر می کند . به طور مثال گاهی به جستجو در شکل و فرم ها در پارک مشغول شوید وکودک را معطوف به شکل کلی پارک ، حوض وسط آن ، درختان ، برگها ، حشرات ، گلها و . . .  کنید و با او درین پژوهش مقدماتی همراه شده اید.

۵-   مقدمه ی هر پژوهشی از طرح مسئله و سئوال آغاز می شود وجالب است بدانید آغاز هر سئوال از نگریستن و نظر کردن به وجود می آید . کما اینکه فرضیاتی که توسط دانشمندان و پژوهشگران طرح می شود ابتدا ناشی از مشاهدات است .

۶-     توسعه ی کیفیت دیداری به حس پژوهشگرانه کودک کمک وافری خواهد کرد .

جهت دریافت فایل PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید :

۳٫۴٫۹۱

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است

دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱
مدیر