آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

کتاب آب ، خاک ، هوا نعمت های بزرگ خدا

انسان از گذشته های دور با آب پیوندی مستحکم دارد. منابع آب در شکل گیری اکثر تمدن ها دارای نقش مهم و حیاتی است به گونه ای که بخشی از آئین ها و مراسم ملل مختلف درباره این مایع مهم و حیاتی می باشد . اهمیت آب نزد مللی که در نقاط کم آب جهان زندگی می کرده اند و می کنند بسیار بیش از سایر ملل است . یهودیان نیز که خاستگاه آنها در زمره نقاط کم آب جهان قرار می گیرد برای آب ارزش ویژه ای قائل هستند .
حجم آب موجود در جهان چه مقدار است؟ این میزان ۲/۱ میلیارد کیلومتر مکعب برآورد می شود که می توان آن را به شکل لایه مایعی به عمق ۲۶۵۰ متر فرض کرد که به طور یکسان سرتاسر زمین را احاطه کرده است.
از این مقدار آب ۹۸% آن در اقیانوس ها و دریارها قرار دارد که شور است و قسمت اعظم آب شیرین زمین در کلاهکهای یخی قطبی ذخیره شده است . تنها کمتر از ۱% آن به صورت منابع آبی ، در دسترس انسان قرار دارد که برای کشاورزی و شرب قابل مصرف است. به طرف شیرآب می رویم، آن را باز می کنیم و تا از آن استفاده کنیم، اما در عین حال مقدار زیادی آب بهداشتی و تصفیه شده را، راهی فاضلاب کرده ایم . شاید اگر مثل برخی از زنان ساکن آفریقا روزی ۶ ساعت از وقت خود را صرف آوردن آب می کردیم ، بیشتر قدر این مایع حیاتی را می دانستیم.
مصرف سرانه آب در ایالات متحده آمریکا تا میزان ۶۰۰ لیتر در روز ثبت شده است . در اروپا این میزان برای هر نفر ۲۰۰ لیتر در روز و برای آفریقائیان ۳۰ لیتر می باشد.
هنوز هیچ کشور عمل برای منابع آب درگیر جنگ نشده است و این در حالی است که متخصصان هشدار میدهند روزی منابع موجود آب ، کفاف مصرف جمعیت جهان را نخواهد داد و جنگ بر سر منابع آن بین کشورها آغاز خواهد شد. این پیش بینی با بررسی رقم رشد مصرف آب به میزان دو برابر رشد جمعیت دور از ذهن نخواهد بود. ایران به دلیل موقعیت جغرافیائی و قرار گرفتن در منطقه خاورمیانه از کشورهای کم آب جهان به شمار می رود اکثر مساحت ایران را نقاط کویری و بیابانهای خشک و سوزان فرا گرفته است و به جز باریکه سر سبز کناره دریای مازندران، میزان بارش در سایر نقاط آن در سطح پایین قرار دارد. آبیاری زمین برای کشاورزی در کشورهایی نظیر ایران که از آب و هوایی خشک برخوردارند مقدار زیادی آب طلب می کند .در کشورهای در حال توسعه میزان آب مصرفی برای هر هکتار دو برابر کشورهای توسعه یافته می باشد. در حالی که محصول برداشت شده از هر هکتار ۳/۱ این کشورها میباشد . در این کشورها میزان زیادی از آب در شبکه های انتقال آب به هدر می رود که این میزان در ایران به ۳۰% می رسد. نرخ آب بها در ایران به حدی پایین است که حساسیت مشترکین را بر نمی انگیزد تا الگوی مصرف خود را اصلاح کنند. اگر قهر طبیعت در سالهای اخیر و تغییر شرایط آب و هوائی را هم که انسان مسیب آن است به عوامل فوق اضافه کنیم در می یابیم که بحران آب جدی است . سال گذشته آسمان ایران باران نبارید و ممکن است این وضعیت امسال نیز تکرار شود.

بحران آب در کمین است . آب را بی محابا مصرف نکنیم!.

آب خاک هوا نعمت های بزرگ خدا

آب خاک هوا نعمت های بزرگ خدا

کتاب آب، خاک، هوا نعمت های بزرگ خدا کتاب است که برای کاهش مصارف انرژی بویژه آب تهیه شده و به تمام خانواده ها توصیه می شود.

تصویرساز: سارا یوسف زاده

نویسنده: علیرضا آذربایجانی

قیمت:۶۰۰۰ تومان

کتاب برگزیده جشنواره رشد کمک آموزشی

آب، خاک، هوا نعمت‌های بزرگ خدا. آذربایجانی، علیرضا. تهران: سرو یاسین، ۱۳۹۲، ۳۶ ص. وزیری. شابک: ۳-۹۵-۵۸۵۱-۶۰۰-۹۷۸٫ مناسب برای: دانش‌آموز چهارم تا ششم ابتدایی

برخی راه حل ها در مورد کاهش مصرف اب از این کتاب:

– در صورتیکه مایع دست شویی یا مایع ظرفشویی غلیظ باشد، در هر بار استفاده از این مایع غلیظ، مقدار زیادی آب برای شستن دست ها و ظروف لازم می باشد لذا با کاهش غلظت مایع پاک کننده می توان از میزان آب مورد نیاز برای شستن دست ها یا ظروف کاست. البته رقیق نمودن بیش از حد مایع پاک کننده نیز خاصیت چربی زدایی و پاک کنندگی آن را از بین می برد و چنین مایعی نیز بهداشتی نخواهد بود.

در یک دوش گرفتن به طور متوسط به مدت شش دقیقه حدود ۶۰ لیتر آب مصرف می شود. مدت دوش گرفتن خود را به ۵ دقیقه یا کمتر کاهش دهید و از دوش با جریان کم آب استفاده کنید.

– اگر در تابستان می خواهید آب سرد میل کنید، شیر آب را به مدت طولانی باز نگذارید تا سرد شود بلکه همیشه یک بطری آب در یخچال داشته باشید.

در همین راستا مقاله ای نیز تهیه شده که شما می توانید با مراجعه به بخش مقالات آن را مطالعه نمایید.

انتشار خبر در خبرگزاری ایبنا

جهت خرید پستی کلیک کنید.

دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲
مدیر