آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

مصاحبه با نویسنده کتاب قدم در راه سلامتی،

بسم الله الرحمن الرحیم

مصاحبه با نویسنده کتاب قدم در راه سلامتی، علیرضا آذربایجانی (عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی)

مصاحبه کننده: حسین معدن نژاد

قبل از هر چیزی لازم است بپرسم چرا انتشار کتاب قدم در راه سلامتی با تأخیر روبه‌ رو شده فکر کنم شما اواخر سال گذشته ما را از این کتاب با خبر کردید؟

با سلام. در اواخر سال گذشته که از کتاب “قدم در راه سلامتی” صحبت به میان آمد، چهارچوب اصلی کتاب ریخته شده بود و من امید داشتم که چند ماه بعد بتوانم کتاب را به ناشرجهت عرضه ارائه کنم اما در حین نهایی کردن کتاب، ارتباط بین فصول کتاب من را به سمت هرچه کاملتر شدن و اضافه کردن فصول جدید سوق داد که طبیعتاً زمان می برد.

موضوع کتاب همانطور که از اسمش پیداست به موضوعات پزشکی مربوط است؟

کتاب در زمینه سلامتی جسمی و روحی و روانی و عوامل مرتبط با آن است. سعی کرده ام وارد مباحث تخصصی پزشکی نشوم.  کتاب بر مبنای تأمین نیازهای طبیعی بدن، تعادل در امور زندگی، هماهنگی با طبیعت و پرهیز از عوامل غیر طبیعی و ناسازگار با بدن طراحی شده است. اگرچه در فصل مراقبت از اعضای بدن و بیماریهای آنها، بیماریهای شایع غیر عفونی نظیر دیابت، کم کاری تیروئید، کبد چرب، بیماریهای قلبی-  عروقی، پوکی استخوان، ام. اس، سرطان و آلزایمر مورد  بحث قرار گرفته اند.

می‌شود چند بخش از موضوعات اساسی و مهم کتاب را بگویید؟

در کتاب “قدم در راه سلامتی” به موضوعات اصول تغذیه صحیح و نکات مصرف هر گروه از مواد غذایی، کمبودهای مواد مغذی ورزش و فعالیت جسمانی، تعادل ترکیبات و هورمون های بدن، شیوه زندگی، مدیریت استرس، آلرژی های غذایی و سم زدایی از بدن، مراقبت از اعضای بدن و بیماریهای آنها و همچنین طرز زندگی افراد و اقوام سالم تر دنیا پرداخته شده است.

آیا این کتاب یک کتاب دانشگاهی و علمی پژوهشی است؟ مخاطب شما چه کسانی هستند؟

این کتاب با زبان ساده و عمومی تهیه شده است اگرچه کلمات فنی و علمی در آن زیاد بکار رفته است و محتوای کتاب از طریق یک روند مطالعه علمی و تحقیق اسنادی که شامل جمع آوری اطلاعات انبوه و مقابله و مقایسه آنها با یکدیگر است، تهیه شده است. با این وجود مخاطب کتاب، کلیه عموم مردم و همچنین متخصصین رشته های مختلف علاقمند به موضوعات سلامتی هستند.

کدام بخش از کتاب برای خود شما جذاب تر و مهم تر است

از آنجایی که به لطف خداوند، فصول کتاب کاملاً مرتبط با هم و مکمل هم شده و با هم ارتباط تنگاتنگی دارند، قضاوت در مورد تک تک فصول را بسیار مشکل می کند. در کتاب قدم در راه سلامتی، احادیث ناب ائمه معصومین(علیهم السلام) زینت بخش کتاب شده و حقیقتاً با وجود آن سخن های گهربار ما چیز زیادی نداریم که بگوییم. با این وجود از آنجایی که موضوعات ” تغذیه صحیح، طرز زندگی و تعادل ترکیبات و هورمون های بدن” نقش کلیدی و بنیادی در سلامتی دارند، برای من جذاب تر و مهم تر هستند و امیدوارم برای مخاطبین کتاب نیز جذاب و مفید باشند.

این چندمین کتاب شماست؟

بعد از ۲ کتاب تخصصی در رشته کشاورزی و ۳ کتاب کودک و نوجوان، به لطف خداوند این ششمین کتاب من است. که البته بیش از تمام کتاب های قبلی وقت و انرژی برده است.

موضوعات قبلی کتاب های کودک و نوجوان شما در چه راستایی بوده است؟

کتاب اول من در حیطه کودک و نوجوان با عنوان ” آجیل مشکل گشا” بود که به موضوع تغذیه سالم بچه ها در مدرسه می پرداخت. کتاب دوم با عنوان “یک راه حل بهتر، کرم های باغچه ما” و کتاب سوم با عنوان ” آب، خاک، هوا نعمت های بزرگ خدا ” هر دو کتاب به موضوع حفظ محیط زیست و صرفه جویی در آب و انرژی و برخی راه حل های ممکن می پردازند.

تأثیر کتاب «قدم در راه سلامتی» را در خوانندگان خود تا چه حد می‌دانید؟

کتاب قدم در راه سلامتی یک کتاب تألیفی است که سعی کرده با آسیب شناسی و در نظر گرفتن خصوصیات و ویژگی های فرهنگی و تغذیه ای ایرانی، راه کارهای عملی برای زندگی و تغذیه صحیح ارائه کند. در واقع بر خلاف بسیاری از کتاب ها و مقالات ترجمه شده از متون خارجی که بومی سازی نشده و همخوانی با مشخصات فرهنگ تغذیه و زندگی ما ندارند، این کتاب منطبق با فرهنگ شرقی و ایرانی است.

آیا مورد خاصی هست که لازم است در مورد کتاب ذکر کنید؟

امیدوارم کتاب مورد استقبال مردم قرار بگیرد و بتواند  قدم کوچکی در تأمین آسایش و سلامتی مردم بر دارد (انشاالله).

فکر می‌کنید کتاب کی روانه‌ی بازار شود؟

کتاب نهایی شده است و در مرحله صفحه آرایی و تصویر سازی است. با توجه به نظر ناشر  محترم، به یاری حق در فروردین ۹۳ به بازار کتاب عرضه خواهد شد.

سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۲
مدیر