آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

عمه یا خاله؟

نکته ها، نقدها و درد و دل های تربیتی
احمدرضا آذر
🔶عمه یا خاله؟
⁉️عمه یا خاله؟ کدام مهربان تر یا کدام مهم تر اند؟
🔹در یکی از کارگاه های اندیشه در همان بدو ورود، متوجه گفت و گو یی غیر منتظره بین دو تن از اعضاء شدم؛
اولی رو به نفر دوم میگفت: معلم شما خاله بازی میکند و شما را لوث می کند و دیگری می گفت: لااقل بهتر از معلم شماست که مثل عمه خانم، مو را از ماست می کشد.
☝️با کسب اجازه از اعضاء کارگاه موضوع را دنبال کردم و پرسیدم:
❓آیا خاله ها، فرزندان خواهر خود را لوث می کنند و عمه ها سخت گیر اند؟
⁉️چگونه ممکن است یک شخصی در جایگاه خاله و عمه دوشخصیت بروز بدهد یعنی اگر کسی در دو جایگاه قرار گیرد دو شخصیت باید داشته باشد؟
✔️در همان کارگاه فهمیدم اکثر بچه ها خاله را مهم تر و مهربان تر می دانند، در عین حال در همان کارگاه خاله ی یکی از اعضاء، عمه ی دیگری در همان کارگاه بود و باز او در مقام خاله ای لطیف تر و دوست داشتنی تر تصور می شد🤔
🔹 در اکثر کارگاهها رایزنی کردم و فهمیدم، توجه به خانواده ی مادر خصوصا در بین کم سن و سال تر ها به صورت معناداری بالاتر از خانواده ی پدر است.
✔️این نکته در بزرگسالان که ازدواج کرده و خانواده تشکیل داده بودند، تغییر داشت و گاهی برعکس بود.
🔸 به رغم اینکه در قدیم بعضی از پیش داوری ها و اثرگذاری های تربیتی مادران کم تجربه باعث این جریان و تقویت اینگونه نگرش‌ها شده ولی تاثیرات جمله ها و مثال های عامیانه که اکثراً بی بنیاد هستند هنوز جریان دارد و در بعضی جهات حتی یک انگاره ی درونی و قابل اعتناء شده است. حتی این انگاره های خطا، با ندانم کاری رسانه ها هم مدام تقویت میشود، مثلا یک تبلیغات تلویزیونی حداقل روزانه ۵۰ بار چهره ی دختر زیبای مضطربی را نشان می‌دهد که بیان می‌کند،امشب قرار است عمه خانم به خانه ی آنها بیاید و مو را از ماست بکشد و فقط شوینده ی مورد تبلیغ است که این خطر جدی را ختم به خیر می کند.
🔴 این تبلیغ و مواردی از این دست که توسط افرادی بدون تحقیق و ذهن نقاد از جریان عامه برداشت شده است با القائات خودشان بیننده و شنونده ی بی‌سلاح را تحت تأثیر قرار داده و باورهای غلط را در آنها پررنگ می‌کنند. فاجعه وقتی است که اشخاص فکر می‌کنند وقتی جایگاهشان عوض شد حقیقت و خود شان هم باید عوض شود یعنی عمه و عمو در جایگاه خاله و دایی خوب ظاهر شوند و در یکجا به نحوی دیگر ظاهر شود نقادی در باورهای این چنینی می‌تواند رقم زننده ی روابط صحیح تر و سالم تری برای فرزندان ما و خود ما باشد؛
✔️ تعصب از هر جنس آن مذموم و خطاست. چه بسا فرزندان ما، رفتار ها و باورهای غلط ما را دیر یا زود به بوته ی نقد خواهند گرفت و آنگاه است که ما شرمنده ی انتخاب ها و ترجیح های بدون پشتوانه بوده ایم .

شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
مدیر