آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

یادگیری زبان امکانی برای نان، پُز دادن، مُد، تفکر و یا تحقیق؟؟؟

نکته ها، نغزها و درد و دل های تربیتی
احمدرضا آذر

⁉️یادگیری زبان امکانی برای نان، پُز دادن، مُد، تفکر و یا تحقیق؟؟؟
🔻محدودیت در واژه ها و محدود ساختن در یک زبان، زمینه ساز سوگیری در تفکر اند؛ یعنی تفکر آزادانه صورت نمی گیرد چون واژه ها و زبان مجالی برای اندیشه ورزی است.
✔️اگر فرزندان مان را ملزم به یادگیری واژگانی میکنیم که در آن بستر نمی توانند فکر کنند ما در حال تربیتی جبری هستیم که مجال اندیشه او را در زبان مادری اش محدود کرده ایم. برای یادگیری زبان دوم باید زمینه سازی کرد و نه اجبار. تازه چه کسی گفته است زبان دوم لزوما باید انگلیسی باشد؟ محقق برای اندیشه در ادبیات فارسی، فلسفه و یا الهیات، خود به خود به سراغ زبان عربی ممکن ست برود. محقق برای اندیشه در تاریخ هنر معاصر و یا حقوق، ممکن است به سراغ زبان فرانسه برود و در مورد دیگر علوم نیز به همین شکل…
🔹قبل از هرچیز باید بررسی کنیم که چرا فرزند ما ناگزیر است به کلاس زبان آن هم فقط “زبان انگلیسی” برود، مثلا مواردی مثل موارد زیر را ازخودمان بپرسیم:
🔸۱٫ آیا فرزند من موظف است زبان انگلیسی را یاد بگیرد، چون زبان مادری و یا پدری او است؟
🔸۲٫ آیا فرزند من مکلف است که زبان انگلیسی را یاد بگیرد، چون یک زبان جامع الاطراف است که لازمه تفهم و یادگیری بنیادی است؟
🔸۳٫آیا فرزند من موظف است زبان انگلیسی یاد بگیرد، چون در مدرسه ایی است که اساتید فرهیخته و متخصصی غیر ایرانی در آنجا حضور دارند و فقط به زبان انگلیسی صحبت میکنند؟
🔸۴٫ آیا فرزند من موظف است زبان انگلیسی بیاموزد، چون او دائم در کتابخانه در حال مطالعه و پژوهش است و منابع مفید آن یا ترجمه نشده اند و یا صرفا باید به زبان اصلی خوانده شوند؟
🔸۵٫ آیا فرزند من موظف است زبان انگلیسی یاد بگیرد، چون هر لحظه قرار است مهاجرت کنیم و یا در یک مدرسه خارجی ثبت نام کند؟
🔸۶٫ آیا فرزند من مکلف است زبان انگلیسی یاد بگیرد، چون تحت تعلیم و آموزش یک مدرسه خارجی به صورت آنلاین است؟
🔸۷٫ آیا فرزند من باید زبان انگیسی بیاموزد، چون همه این کار را می کنند و چون مد روز است باید تبعیت کرد؟
🔸۸٫ آیا باید فرزندم زبان انگلیسی بیاموزد، چون برای رتبه آوری در کنکور لازم است؟
🔸۹٫آیا فرزند من بخاطر آنکه زبان دین اش انگلیسی است باید زبان انگلیسی یاد بگیرد؟
🔸۱۰٫ آیا در شهری توریستی هستیم و امکان درآمدی خوبی از گردشگران داریم و چون اکثر گردشگران این شهر انگلیسی بلدند، فرصت مناسبی برای کسب در آمد از طریق مکالمه زبان انکلیسی وجود دارد؟
🔸۱۱٫ آیا فرزندم موظف است که زبان انگلیسی بیاموزد، چون زبان انگلیسی مربوط به کسانی است که فعلا در زمین قدرت دارند و هرکسی قدرت دارد مهم است؟ و باید خود مان را به او بچسبانیم؟
🔸۱۲٫ آیا فرزندم باید زبان انگلیسی بیاموزد، چون او هوش سرشاری دارد و او را برای علاقمند شدن به کشورهای انگلیسی زبان بدون آنکه او بو ببرد باید آماده اش کرد؟
🔹سوالاتی که در بالا پرسیده شد، مشتی از خروار سوالی است که ما برای ورود به هردوره، کلاس و یا مهارت باید از خود بپرسیم، من با انبوه کودکان و نوجوانان پرسشگر و محققی رو برو میشوم که از من می پرسند چرا باید به کلاس زبان بروم، در حالی که کاربردی را برایش قائل نیستم؟
😳تازگی در تبلیغ یک مهد برای دوره پیش دبستانی مشاهده کردم که ذکرکرده درفضایی “کاملا انگلیسی”. نمیدانم منظور آن موسسه چه بوده و چه لزومی دارد که کودکان ما که هنوز زبان فارسی را آن گونه که لازم است یاد نگرفته اند و با زبان خودشان به دقت و صرافت نمیتوانند فکر کنند چرا باید در بستر زبان دیگری رشد کنند. مسبب این نگرش چیست؟ چه دفاع علمی و تربیتی میشود از آن کرد.
✅زبان وسیله ایی برای ارتباط است، ارتباط می تواند تجارت و یاکسب باشد و یا می تواند برای اندیشه و تفکر باشد. زبان به طور کلی ویژگی خاص انسان است که بستر تفکر ما و هویت ما را تشکیل میدهد. اینکه دانشجوی کارشناسی ارشد و یا دکترا بسته به نیاز پژوهشی اش دو یا چند زبان دیگر را فرا بگیرد امر درستی است ولی دال بر این نیست که لزوما زبان انگلیسی محور اساسی و درون مایه تفکر و پژوهش ما را تشکیل بدهد.
⭕️لازم نیست تا ما فرزندان مان را به زور و به خاطر مُد و نظر دیگران به کلاس زبان بفرستیم ولی لازم است تا او را به کتاب خواندن، تفکر، گفت وگو و همدلی سوق بدهیم. ما می توانیم از داستان ملل که ترجمه شده به او پیشنهاد کنیم یا می توانیم از فیلم و کارتون هایی که با زبان های مختلف هست به او پیشنهاد بدهیم تا او خودش را از لحاظ ذهنی با دیگر منش ها و تفکرات و زبان ها نیز رو در رو ببیند.
فرزندان ما میتوانند یک سال قبل از کنکور با متخصصین و اهل فنی که بسترهای زبانی را خوب میشناسند کارکنند و ساعات مفید آنها را به امور مفید تری که به آینده حقیقی آنان کمک کند اختصاص دهیم.

چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
مدیر