آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

دو امر مهم تربیتی(سپاس و درخواست)

نکته ها، نغزها و درد و دل های تربیتی
احمدرضا آذر

🙏🔸دو امر مهم تربیتی(سپاس و درخواست)
🔹سالها پیش یکی از اساتیدم قصه ایی تاثیر گذار در کلاس نقل کرد که هنوز سند آن را نیافته ام ولی این قصه حاکی از معرفت تربیتی ویژه ایی است:
🌕«لائودزه» حکیم چینی، قبل از انکه حکیمی بزرگ در شرق شود می بایستی سالها شاگردی استادی حکیم را انجام دهد تا بتواند وارد عرصه ی درس های اصلی شود. «لائودزه» باید با نظافت و پادویی شروع میکرد؛ قبل از ورودِ سیستم های آکادمیک در ایران هم، بخش مهمی از هنرمندان و یا فن آوران و دانشمندان بزرگ از همین طریق یادگیری را شروع میکردند. حتی خیلی از آثار تا زمانی که شاگرد از حیث وجاهت و اخلاق آماده نمی شد صرفا به امضاء استاد می رسید، که خود این نکته اکثرا مایه ی مباهات شاگردان نیز بوده است.(این قاعده در هنرمندان نقاشی غربی هم تا دو قرن قبل جاری بوده است)
🔺🙏لائودزه پس از سیزده سال شاگردی با احترام ویژه (توام با حیاء و نگرانی نسبت به استادش )گفت:
-استاد ارجمند! میشود سوالی بکنم؟
استاد اش گویی منتظر چنین روزی بوده است؛ رو به لائودزه کرد و گفت:
🔹بگو فرزندم! بی صبرانه منتظرم.
لائودزه حیا کرد و گفت:
-نه استاد عزیز بعدا میپرسم. منصرف شدم.
استاد:
🔹فرزندم! از تو خواهش میکنم که سوالت را بپرسی.
-راستش، راستش میخواستم بپرسم من در این سیزده سال چه یاد گرفته ام؟
استاد قلم را کنار گذارد و به طرف او نشست و توام با لبخندی مهربانانه گفت:
🔹فرزندم تو دو چیز مهم را یاد گرفته ایی، یکی “خواستن” و دیگری “تشکر کردن”.
-لائودزه گفت: سپاس گذارم استاد.🙏
استاد پس از سکوتی ادامه داد:
🔹🔸هرگاه که از تو چیزی خواستم گفتم: «لطفا» و هربار برایم انجامش دادی گفتم: «متشکرم». الان که تو در این روز این سوال را پرسیدی و نوع «تقاضا»یت را دیدم و سپس «قدر دانی» ات را نیز شنیدم، به جانم نشست و می توانیم حالا که این دو مهم را یاد گرفته ایی، از فردا درس مان را شروع کنیم.
✅معادل «تشکر» و «شُکر» در فارسی «قدردانی» را نیز به کار می بریم؛ هرچند خود واژه «قدر» هم فارسی نیست و با این ترکیب یک واژه جدید ساخته شده ولی واژه «قدر دانی»به ما در فهم تشکر و سپاس کمک خواهد کرد. در حقیقت وقتی ما قدرِ چیزی را میدانیم سپاس و شکرِ انرا به جا آورده ایم. 🔹قدردانی در بهرمندی از آن چیز یا در ذهن و فکر و یا در زبان صورت می گیرد.یعنی مراتب قدر دانی را میشود در سه درجه بیان کرد:
♦️۱٫قدر دانی در قلب، اینکه انسان با تمام وجودش چیزی را فهمیده ، درک کرده و آنرا ارج بنهد.
♦️۲٫قدر دانی در عقل، اینکه انسان بتواند دلایل اهمیت امری را از طریق شناخت آن چیز بفهمد و آنراعزیز بدارد.
♦️۳٫قدر دانی در زبان، اینکه انسان ارزش امری را به زبان آورد.
🔸«قدردانی»، “صورت” و چهره دارد و صورتِ آن در «زبان» است؛ متاسفانه در اکثر اوقات قدردانی فقط در صورت است، یعنی این صورت بدون استدراک عقل و گویی متصل به وجودی واقعی نیست.
✅”درخواست کردن” هم اگر از منشاء ِحرمت ( به وجود) و آگاهی( در عقل) نباشد، نامش «اراده معطوف به قدرت» است. یعنی بهترین در خواست ها، درخواست هایی هستند که سرچشمه از اگاهی دارند نه توسعه ی قدرت بی حد و حصر.

پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
مدیر