آذين وب

سيستم مديريت محتوا

طراحي سايت

طراحي وب

طراحي وب سايت

طراحي وب سايت

«پیتزا» یا «سخن»؟؟؟

نکته ها، نغز ها و درد دل های تربیتی
احمد رضا آذر
🔴«پیتزا» یا «سخن»؟؟؟
🔹در ایام محرم فرصتی دست داد تا در گفت و گویی قرار بگیرم که بعضی از شرکت کنندگان، از جمله بعضی کودکان، چالش ها و نظرات خود را پیرامون معارف حسینی و عاشورایی عرضه کنند و مرا به فکر وادارند. از آن جمله، گفت و گویی با یکی از شاگردان زیر ده سال من رخ داد، طاها پرسید:
🔸چرا کسانی که امام را به خاطر پول کشتند، همان پول را از امام نخواستند؟ اگر آنها از امام(ع) پول را درخواست می کردند ممکن بود حتی پول بیشتری به آنها بدهد؟
پرسیدم: من البته فکر نمی کنم که آنها فقط برای پول در مقابل امام شان ایستاده باشند، ولی نظر خودت چیست؟
طاها گفت: آنها واقعاً اشتباه کرده اند که خواسته شان را از یزید خواسته اند.
🔹به نظر تو امام حسین (ع) حاضر بود وعده ی آن پول ها و مقام هایی که یزید به سربازانش داد را به آنها بدهد؟
🔸چرا آن وعده ها را ندهد؟ امام است؛ می تواند؟
🔹ولی من فکر می کنم امام (ع) سخن های خوب می گوید که همه از فکر و روح خوب است. سخنانی که باعث رشد واقعی ما میشوند؛ آیا آن سخن ها چقدر ارزش دارند؟
🔸 خیلی ارزش دارند، مال امام است دیگه.
🔹خب حالا به این موضوع دقت کن! فکر کن مادرت، تو را به یک کلاس برده که آنجا از طریق حرف زدن و حرف گوش دادن بتوانی یک جمله ی خوب با فکر خودت بگویی، این که اشکالی ندارد؟
🔸نه خوب است.
🔹خب حالا تو امروز فهمیده ای که برای هر جلسه ی کلاس، مادرتو پول دو عدد پیتزا می دهد، الان نظرت چیست؟
طاها به شدت به فکر فرو رفت و گفت: مادرم اشتباه می کند؛ پول دو عدد پیتزا؟!!!!!! چرا!؟ برای یک جمله دو پیتزا هدر داده است؟
مادر او شاهد این ماجرا بود، از طرفی شاد و از طرفی غمگین بود. از اینکه پسرش صادق بود و آنچه واقعی بود را بدون تظاهر و با تفکر ابراز کرد، خوشحال بود ولی از اینکه پسرش، زیبایی و اندیشه را که در «سخن» نمود پیدا کرده را ارج نگذارده، غمگین بود.
🔺واقعیت آن است که زمانی که از پدری پرسیدم چرا فرزندت را در فلان کلاس ثبت نام کرده ایی؟ اشاره کرد چون به قبولی و رتبه کنکورش کمک می کند، و وقتی پرسیدم رتبه و قبولی دانشگاه چه کمکی می کند پاسخ داد، باعث رشته خوب شده و رشته خوب باعث شغل خوب می شود. پرسیدم شغل خوب چه می کند. باعث می شود فرد یک روز با خانواده بروند در یک پیتزا فروشی و یک پیتزای خوب در کنار هم بخورند و خاطره سازی کنند.
در واقع سخن طاها و آن پدر یک چیز را بیان می کرد؛
‼️غایت تلاش های به ظاهر علمی آن پدر نیز رسیدن به خورد و خوراکی ملموس مثل “پیتزا” در دنیا بود، خوراکی ملموس که می شد آنرا به تن و بدن زد (البته با چاشنیِ همراهیِ خانواده) اینجا آنچیزی که به چشم میاید همین خورد و خوراک مادی است چه بسا “سخن” برای «عقل» و “پیتزا” با فرض سالم بودن برای «تن» و «بدن» است،یعنی صرفا به جسمیت وتن ممکن است افزوده شود؛
✅در چشم اکثر مردم، تن و بدن دیده میشود و از همین رو در نظر آنان گران به نظر میرسد ولی روح و جان و عقل به چشم نمی آید.جامعه ی زمان رسول اکرم (ص) نشان می دهد که وقتی قرار شد وقت پیامبر را برای تفاخر به بهانه گفت وگو ی با ایشان تلف نکنند و برای شنیدن سخنان پیامبر ابتدا به فقرا صدقه دهند و سپس با حضرت گفت وگو کنند (فقرا و ناتوانان مستثنی بودند) غیر از علی (ع) کسی برای دریافت سخن نیامد. او حتی برای درک سخن رسول گرامی(ص) قرض هم میکرد تا صدقه داده و با حضرت نجوا کند(۱۲ سوره مجادله) خیلی از سخنان رسول در آن زمان گفته شده تا شاید صدها و هزاران سال بعد توسط اهلِ آن گوش داده و به قلب شنیده شوند.
😭در کربلا نیز خیلی از سخنان حضرت هنوز شنیده و گوش داده نشده اند. اگر حر یزید ریاحی سخن امام(ع) را گوش نمی داد و به جان نمی خرید «حر» و «آزاده» نمی شد.
https://t.me/sarveyasin

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
مدیر